Ezen elvek alapján építettem fel 2004-ben az IP szerves részét képező TK tréninget, amelyben kidolgoztam a pszichológiai készség tréning 6 elemét. Ha ezt a hatot megkapod, nincs az az isten, hogy ne tudd, amit tudni kell! A gyakorlati tudásod 6 komponens összjátékából virágzik ki:
a) MINTA-ADÁS A TANULÓNAK
Mindent bemutatok, hogy hogyan kell csinálni, ez a tanulás első fontos eleme. Minél több órát legyél a trénered mellett, lásd hogyan csinálja, lásd, lásd, lásd! Megszokod és beléd ivódik, mint egy zene.
De ez nem elég. Még 5 komponens kell, hogy profivá válj. Ezzel, noha elcsípsz elemeket, és megvan a feelingje, de mégsem áll össze. Mi kell még?
b) SAJÁTÉLMÉNY
Ülj ki bemutató alanynak, éld át magadon, hogy csinálja a trénered! Másszon beléd az átélt élmény emléke is. Belülről érted meg testi-, érzelmi- és sejt-szinten, hogy “áhhá… ez az , ami történik”. Összeáll a kívülről hallott szabály, elv, és a belülről érzet élmény. “Áhá, hogy ez az élmény az, amit úgy nevezünk a TK-ban, hogy…”. Ez a két agyfélteke integrációs pillanata, amikor helyére kerül a dolog.
c) TISZTA INSTRUKCIÓK
Pontos lépésekre bontott instrukciók, EGYSZERRE EGY LÉPÉS, ami a tanítvány helyzetében pont érthető és megcsinálható.
Itt próbálod ki, és tanulod meg csinálni (aktív tudás) azt, amit előtte láttál, hallottál, értettél, éreztél (passzív tudás).
d) BERUTINIZÁLÁS
Amikor először csinálod, egy picit furcsa, picit szokatlan, és még bizonytalan. Úgy érzed, félig megy, félig még nem teljesen. Ezért itt jön a gyakorlati tanulás kulcsa: visszajelzés és ismétlés!
Ne torpanj meg, menj tovább! Keep going! Előre törj, ne hátra regresszálj! Ha elbizonytalanodsz: kapaszkodj bele azon csoport-társaidba, akik hittel, erővel és cselekvésvággyal felvértezve mennek előre és menj velük!
e) VISSZAJELZÉSSEL FEJLESZTÉS – Feedback-loop, rekurzív fejlesztés
Személyesen figyelem hogy csinálod és visszajelzek, megmondom hol tartasz, és mit kell csinálnod, hogy jobb legyél. Ott helyben rágyakorolsz és ott helyben jobbá válsz. Ezt az observered is megteszi és a fő trénered is.
Örülsz a személyes figyelemnek és visszajelzésnek? Ha ebbe a csoportba tartozol, akkor hajrá! Szorongsz a rád nézéstől, félsz, hogy kiderül, hogy rosszul csinálod és leégsz? Ez esetben jól átérezve a félelmed, dobd be magad őrülten a gyakorlás székébe! Hiszen nem az a bátor, aki nem fél, hanem az, aki a szociális szorongása ellenére lép! A szorongás bénító hője ekkor az inspirált cselekvéssé tüzévé nyílik! Ez sokkal jobb, mint csendben egyedül punnyadni.
f) MEGÉRTENI MIT MIÉRT CSINÁLUNK
Végül a tréning szerves része megérteni, hogy mit miért csinálunk.
Tudni mit csinálsz, tudni miért csinálod, tudni hogyan csináld, profi rutinként beépülve: tied a tudás.